Достапни линкови

logo-print

Петти претседателски мандат на Лукашенко


Александар Лукашенко

Александар Лукашенко

Централната изборна комисија на Белорусија соопшти дека претседателот Александар Лукашенко на изборите добил над 83 насто од гласовите со што по петти пат го добива претседателскиот мандат. Тацијана Караткевич, релативно непозната кандидатка на опозициското движење „Кажи ја правдата“ е на второто место со освоени 4,42 проценти од гласовите. Одѕивот на гласачите бил 86,7 насто. Лукашенко вчера изјави дека би бил лош знак доколку добие помалку гласови од изборите пред пет години кога доби скоро 80 насто. Лукашенко е 21 година е на власт во Белорусија.

XS
SM
MD
LG