Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја одбележува 70 години од владеачката партија


Во Северна Кореја се одржува масовна воена парада по повод одбележувањето на 70-годишнината од владејачката Комунистичка партија. Лидерот на земјата Ким Јонг Ун во своето обраќање, рече дека Северна Кореја е подготвена да се бори против сите облици на војна започната од американските империјалисти. Странски лидери не присуствуваат на манифестацијата. Главниот сојузник на Северна Кореја, Кина, испрати висок партиски функционер.На дефилето учествуваат припадници на оклопните и на ракетните единици.

XS
SM
MD
LG