Достапни линкови

logo-print

Поставен споменик на гробот на Немцов во Москва


Опозициски активисти во Москва поставија споменик за убиениот опозициски политичар Борис Немцов. Споменикот на гробот на Немцов на московските гробишта денеска беше поставен во знак на одбележување на неговиот 65 роденден. Споменикот е во форма на камен на кој е испишано неговото име, а на него има и пет дупки од куршуми. Центоарот за уметност на Анатолиј Зверев во Москва отвори фотогалерија посветена на поддржувачите на Немцов, кои одржаа импровизиран меморијал на мостот во близина на Кремњ каде Немцов беше убиен во февруари. Пет луѓе беа уапсени и обвинети во врска со убиството на Немцов, кој беше отворен критичар на претседателот Владимир Путин.

XS
SM
MD
LG