Достапни линкови

logo-print

Доктори без граници ја оценуваат нивната работа во Авганистан


Организацијата Доктори без граници соопшти дека ќе ги разгледуваат нивните операции во Авганистан, по смртоносните американски напади на северот на земјата. Во нападите на 3 октомври меѓу Талибанците и владините сили беше погодена болница во Кундуз, при што загинаа 22 лица и персонал Доктори без граници. Од организацијата велат дека 33 луѓе се водат за исчезнати. Генералниот директор на организацијата Кристофер Стоукс денеска во Кабул рече: „Шокантната природа на настанот не принуди да направиме преглед на нашата работа во Авганистан, генерално и внимателно да ги разгледаме нашите обврски кон безбедноста на нашиот персонал и пациенти.“ Организацијата бара меѓународна истрага за бомбардирањето.

XS
SM
MD
LG