Достапни линкови

logo-print

Багдад може да побара руски воздушни напади против ИД во Ирак


Ирачки пратеник вели дека Багдад наскоро може да побара од Русија да бидат извршени воздушни напади против групата на Исламската држава во Ирак. „мислам дека во слените неколку денови или недели Ирак ќе биде принуден да побара од Русија да изврши воздушни напади и тоа ќе зависи од нивниот успех во Сирија“, изјави денеска во Багдад шефот на ирачкиот параламентарен Комитет за одбрана и безбедност, Хаким ал-Замили. Тој вели дека бараат Русија да има поголема улога во Ирак, додавајќи „дефинитивно поголема улога отколку што Американците имаат сега.

XS
SM
MD
LG