Достапни линкови

logo-print

Руските воздушни напади придружени со сириски на копно


Бранот на руски воздушни напади во текот на ноќта бил координиран со копнени напади на сириските владини сили, врз најмалку четири позиции на бунтовниците во западна Сирија. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон денеска соопшти дека руските воени авиони извршиле нови „интензивни“ напади во две сириски провинции, и дека се погодни четири локации во провинцијата Хама и три локации во северната провинција Идлиб. Бомбардирањето било придружено со напад на сириската војска и провладината милиција против бунтовничките сили. Од организацијата велат дека се уште нема извештаи за жртви од нападите, за кои се вели дека биле поинтензивни од вообичаено. Директорот на организацијата за мониторинг Рами Абдел Рахман рече дека „за прв пат нападите биле извршени со копнени напади меѓу силите на режимот и бунтовниците.“

XS
SM
MD
LG