Достапни линкови

logo-print

Турција предлага разговори со Русија за избегнување инциденти


Турција предложи средба со руски воени претставници во обид во иднина да се избегне нарушување на турскиот воздушен простор од страна на Русија. Турскиот портпарол на Министерството за надворешни работи Тању Билгич, денеска рече дека Турција на состанокот сака да овозможи руски воени претставници да го објаснат упадот и да предложат јасни мерки за да не се повтори.

Билгич изјави дека рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов трет пат бил повикан да го објасни инцидентот. Тој го негира рускиот извештај во медиумите дека Турција предлозила создавање на „работна група“ за да се координираат акциите со Москва во Сирија.

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска изјави дека не сака поради сирискиот конфликт да се создаде криза меѓу Русија и НАТО или да настане спор меѓу Анкара и Москва. Тој рече дека само два од 57 воздушни напади во Сирија ја погодиле групата на Исламската држава, додека останатите биле насочени против опозициските сили, кои се борат против сирискиот претседател Башар ал-Асад.

XS
SM
MD
LG