Достапни линкови

logo-print

САД го поздравија одлагањето на изборите во источна Украина


Марк Тонер

Марк Тонер

Соединетите држави ја поздравија одлуката на проруските сепаратисти во источна Украина да ги одложат спорните локални избори на територијата под нивна контрола до наредната година. „Луѓето кои живеат во овие подрачја заслужуваат да изберат нивни локални претставници на избори кои се според меѓународните стандарди и во согласност со украинското законодавство, како и под мониторинг од ОБСЕ“, изјави портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер. Претходно Европската унија одлагањето на изборите го оцени за фундаментален чекор кон спроведување на договорот што има за цел решавање на конфликтот во источна Украина. Овие избори требаше да се одржат на 18 октомври и 1 ноември, но како што соопштија проруските сепаратисти, се одлагаат откако ги анализирале резултатите од состанокот во Париз на 2 октомври на кој учествуваа лидерите на Германија, Франција, Русија и Украина.

XS
SM
MD
LG