Достапни линкови

logo-print

Групата на ИД одговорна за нападите во Јемен


Групата на Исламската држава презема одговорност за серија смртоносни напади на јеменската влада во Аден и врз трупите на заливските земји. Денеска се случија серија експлозии во пристанишнит град Аден. Една врз хотел кој го користел јеменскио премиер, кога наводно загинале 15 војници од коалицијата предводена од Саудиска Арабија. Групарта на ИД преку соопштение тврди дека извршие четири самоубиствени напади, корестејќи автомобили со експлозив. Провладините сили и коалицијата предводена од Саудиска Арабија во јули ги отстранија Хути бунтовниците од Аден, овозможувајќи претседателот Абд Рабу Мансур Хади и неговата влада да се вратат од бегство.

XS
SM
MD
LG