Достапни линкови

logo-print

Уапсени 23 претставници на забранетата партија во Таџикистан


Таџикистанските обвинители соопштија дека се уапсени 23 високи претставници на забранетата Исламистичка ренесансна партија на Таџикистан, многумина за сомненија за водење на смртоносниот бунт во септемврио, кој беше предводен од поранешниот заменик министер за одбрана. Канцеларијата на Обвинителството на Таџикистан денеска информираше дека кривичните истраги против претставниците на партијата се во тек, и тое се соочуваат со обвиненија за тероризам, поттикнување на расна и верска омраза и обид за преземање на власта со сила. Лидерот на партијата Мухидин Кабири се наоѓа во бегство надввор од Таџикистан. На 29 септември Врховниот суд во земјата пресуди дека партијата е трористичка организација и одлучи да ја забрани.

XS
SM
MD
LG