Достапни линкови

logo-print

Протест против руска воена база во Белорусија


Стотици луѓе се собраа во белорускиот главен град Минск на протест против нова руска воздухопловна база во Белорусија. Поранешниот претседателски кандидат Микалај Статкевич изјави дека главна цел на базата ќе биде Украина со што Белорусија ќе стане цел и на Украина и на НАТО. Русија има две воени бази во Белорусија, радарска станица и подморнички комуникациски центар. Сепак, планираната база ќе биде прв комплетно опремен руски воен центар во Белорусија по распадот на Советскиот сојуз.

XS
SM
MD
LG