Достапни линкови

logo-print

Заврши гласањето на изборите во Киргистан


Избирачките места во Киргистан се затворени, откако жителите гласаа на парламетарните избори на кои се гледа како на тест за демократијата во земјата. Централната изборна комисија соопшти дека 45,7 отсто била излезноста на гласањето до затворањето на избирачките места.Четиринаесет партии и повеќе од 2000 кандидати се борат за место во законодавниот дом. Киргистанскиот сервис на Радио Слободна Европа јави за масовни нерегуларности на гласањето.

XS
SM
MD
LG