Достапни линкови

Ердоган-Русија прави грешка со нападите во Сирија


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека руските воздушни напади во Сирија се „неприфатливи“ и со нив земјата прави „сериозна грешка“. Според него, таквите акции ги нарушуваат нивните билатерални односи. Русија и Турција имаа спротивставени ставови околу Сирија, уште од почетокот на конфликтот во земјата во 2011 година.

XS
SM
MD
LG