Достапни линкови

logo-print

Русија извршила 20 воздушни напади во Сирија


Руските воени авиони извршиле 20 возушни напади во Сирија во изминатите 24 часа. Портпаролот на руското министерство за одбрана, Игор Конашенков изјави дека целта на нападите биле девет позиции на Исламската држава.

Руските власти на почетокот на неделата соопштија дека донеле одлука да спроведат напади во Сирија. САД се загрижени оти вмешаноста на Русија во Сирија е со цел земјата да му помогне на претседателот Башар ал Асад да остане на власт, а не борбата против тероризмот.

XS
SM
MD
LG