Достапни линкови

logo-print

Јемен ги прекина дипломатските односи со Иран


Јеменските власти соопштија дека ги прекинале дипломатските односи со Иран. Националната телевизија ја јави веста без да соопшти дополнителни детали за одлуката. Бахреин вчера го отповика својот амбасадор во Иран. Коалицијата предводена од Саудиска Арабија во март се обиде да и помогне на јеменската влада повторно да ја врати контролата во земјата откако беше принудена во егзил од страна на Хутите.

XS
SM
MD
LG