Достапни линкови

logo-print

Повлекување на оружјето со мал калибар во источна Украина


Украинските сили и проруските бунтовници ќе започнат со повлекувањето на оружје од мал калибар од борбената линија на источниот дел на земјата. Таквиот чекор е предвиден со мировниот договор од Минск, Белорусија кој беше потпишан во февруари годинава. Договорот често беше прекршуван од двете страни особено за време не прекин на огнот. Но, во последните недели прекинаа борбите и пред неколку дена беше постигат договор за повлекување и на тенковите и останатото оружје.

XS
SM
MD
LG