Достапни линкови

logo-print

Три жртви во напад на болница во Авганистан


Од Лекари без граници соопштија дека во болница во авганистанскиот град Кундуз кој била делумно уништена од воздушен напад во текот на ноќта, загинале тројца вработени, а 30 се водат за исчезнати. Групата додаде дека е шокирана од нападот и од убиството на нивниот персонал и пациенти. Од НАТО соопштија дека можеби тие се одговорни за нападот. НАТО заедно со авганистанските сили се бори против талибанците за преземање на контролата врз градот.

XS
SM
MD
LG