Достапни линкови

logo-print

Дваесет години од атентатот врз Глигоров


Киро Глигоров

Киро Глигоров

На денешен ден пред 20 години беше извршен неуспешен атентат врз поранешниот претседател на Македонија, Киро Глигоров. Истрагата која се води против непознат сторител се уште е отворена. Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди на главата.

Нападот беше извршен со автомобил-бомба во 1995 година на улицата „Македонија“ пред хотелот „Бристол“ во Скопје. Глигоров почина на 1 јануари 2012 година на 94 годишна возраст.

XS
SM
MD
LG