Достапни линкови

logo-print

Авганистан почна операција за преземање на Кундуз


Авганистанските безбедносни сили почнаа операција за преземање на северниот град Кундуз од талибанските борци. Претседателот Ашраф Гани изјави дека безбедносните сили ги преземаат владините згради, додавајќи оти засилувања, вклучувајќи и специјални сили и командоси, се во тој регион или се на пат за таму. Министерството за одбрана соопшти дека владините сили го зазеле градскиот затвор и полицискиот штаб од талибанските борци.

Во меѓувреме, портпарол на НАТО соопшти дека американски воени авиони напаѓаат позиции на Талибанците за елиминирање на заканите за коалициските и авганистанските сили кои оперираат во околината на Кундуз.

XS
SM
MD
LG