Достапни линкови

logo-print

Нови санкции на Украина кон Русија


Државната железничка компанија на Украина ја суспендираше соработката со карго филијалата на Руските железници, како дел од бранот санкции против Русија поради нејзината поддршка на сепаратистите во источна Украина. На 25 септември Украина ги забрани руските летови во земјата, поради што Русија наметна слични ограничувања за украинските авиокомпании. Односите меѓу Русија и Украина се на екстремно ниско ниво поради руската анексија на Крим во март 2014 година и поради поддршката на сепаратистите на истоткот од земјата. Претходно овој месец Киев ја прошири листата на санкции против руиски компании и поединци.

XS
SM
MD
LG