Достапни линкови

logo-print

Азербејџанскиот обвинител покрена истрага за дописник на РСЕ


Полицијата во Баку извршила претрес на станот на новинар – дописник на азербејџанскиот сервис на Радио Слободна Европа. Според налогот за претрес, изнајмениот стан на новинарот Ислам Шикали, бил проверен од полицијата поради сомневања за затајување на данок. При престресот на новинарот му беа одземени видео камера, телефон, тефтер, банкарски картички и личната карта. Подоцна личните предмети му биле вратени освен пасошот.

За време на претресот, Шикали не бил дома, но неговиот цимер бил спроведен на информативен разговор во полиција кој траел речиси два часа. Шикали е поканет в понеделник на информативен разговор во канцеларијата на обвинителот.

XS
SM
MD
LG