Достапни линкови

logo-print

Кери се сретна со Зариф


Американскиот државен секретар Џон Кери се сретна со иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф на маргините на Генералното собрание на ОН во обид да се отвори дијалог за кризата во Сирија и Јемен. Кери изјави дека е потребно да се постигне мир на Блискиот Исток и да се изнајде начин за напредување во решавањето на тешките прашања во Сирија и Јемен. Зариф, пак, изјави дека неговиот главен фокус во разговорот со Кери бил имплементацијата на историскиот нуклеарен договор. Тој го спомна и „несреќниот настан во Саудиска Арабија“ при кој загинаа 769 верници за време на аџилак, за кој, како што вели, треба да биде „достојно адресиран на меѓународниот форум.“ Претходно генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун побара од иранскиот претседател Хасан Рохани да „придонесе во разрешувањето на кризата во регионот“ посочувајќи ги Сирија и Јемен.

XS
SM
MD
LG