Достапни линкови

logo-print

Човечко стампедо не може да се контролира


Верските лидери во Саудиска Арабија сметаат дека не треба да се бара виновник за човечкото стампедо кое настрана на 24 септември во кое загинаа над 700 верници затоа што тоа е надвор од можностите за контрола, јавува саудиската новинска агенција. При последната средба на верскиот лидер Шеик Абдул Азизи ал Шеик со саудискиот принц и министер за внатрешни работи, изјавил дека принцотне треба да се обвинува себе си затоа што судбината е неизбежна, и дека такви работи човек не може да ги контролира.Саудискиот крал нареди да се спроведе истрага за причините за стампедото.

XS
SM
MD
LG