Достапни линкови

logo-print

ОН со амбициозен план против сиромаштијата


Светските лидери кои учествуваат на самит во ОН, вчера официјално одобрија амбициозен 15 годишен план за искоренување на екстремната сиромаштијата. Во документот се поставени 17 глобални прашања за одржлив развој до 2030 година, меѓу кои и универзален пристап до образованието и здравство, еднаквост на половите и борба со климатските промени. Се очекува дека новиот план ќе чини околу 3, 5 до 5 милијарди долари годишно. Планот содржи 169 цели.

XS
SM
MD
LG