Достапни линкови

logo-print

Украина забрани летови за руски авиокомпании


Украинскиот премиер Арсениј Јатсенук денеска соопшти дека владата ги забранила летовите за руските авиокомпании во Украина, првенствено за „Аерофлот“ и „Трансаеро.“ Јатсенук рече дека во согласност со одлуките на Советот за национална безбедност и одбрана, руските летови за транзит и натаму ќе бидат дозволени, освен ако не содржат воена опрема или воен персонал. Претходно овој месец, Киев на црна листа стави 25 руски авиокомпании како закана за националната безбедност. Јатсенук исто така соопшти дека од страна на државните институции е забранета и употребата на руски софтвер, особено антивирус софтверот Касперски.

XS
SM
MD
LG