Достапни линкови

logo-print

Притворени двајца осомничени милитанти на ИД во Москва


Московскиот суд одреди притвор за двајца осомничени милитанти на групата на Исламската држава. Портпаролот на судот Јулија Скотникова денеска соопшти дека осомничените руски државјани Ахмед Амирканов и Керим Хатијев, ќе бидат во притвор до 23 ноември. Двајцата се обфинети за учество во активности во нелегална вооружена група. Истражителите велат дека тие се бореле за милитантите на ИД во Сирија. Федералната служба за безбедност на русија соопшти дека околу 2400 руски државјани се борат за групата на ИД во Сирија и Ирак.

XS
SM
MD
LG