Достапни линкови

logo-print

САД би можело да соработуваат со Русија во Сирија


Американскиот секретар за одбрана Еш Картер изјави дека Соединетите држави се загрижени дека Русија би можело да ги нападне умерените сириски бунтовници кои се борат против сирискиот претседател Башар ал Асад. „Доколку Русија се бори против милитантите на Исламската држава во Сирија, а не против непријателите на Асад, тогаш Соединетите држави и Русија би можело да соработуваат“, изјави тој. Според него, иако Вашингтон и Москва ја делат истата желба за истерување на ИД од Сирија, Соединетите држави ја продолжуваат поддршката на Украина и ги осудуваат руските акции во таа земја.

XS
SM
MD
LG