Достапни линкови

logo-print

Малала ќе го отвори самитот на ОН


Добитничката на Нобеловата награда за мир Малала Јусафзаи ќе го отвори денешниот самит на Обединетите нации со говор во кој ќе повика на слободно 12 годишно школување за сите деца во светот. „Ако сакате нашата иднина да биде посилна и посветла неопходно е да инвестираме во едукацијата. Не требаат многу пари за тоа, само 39 милијарди долари, кои ги трошиме во осум дена за воени цели“, вели 18 годишната Малала. Веднаш по обраќањето на Малала која во Пакистан беше застрелана во главата во 2012 година од талибански напаѓачи затоа што пропагираше слободно школување за девојчињата, ќе зборува и Папата Франциско.

XS
SM
MD
LG