Достапни линкови

logo-print

Русија отвори истрага за убиството на царското семејство


Николај Втори

Николај Втори

Руски истражители ги ексхумираа остатоците на Цар Николај Втори и неговата сопруга Александра во рамките на новата истрага за убиството на семејството Романов во 1918 година. Според Истражната комисија, тоа било потребно за да се потврди дали овие остатоци во катедралата во Санкт Петербург навистина им припаѓаат на членовите на царското семејство. Романови беа симнати од власт во 1917 година, по што царот Николај, неговата сопруга, четирите ќерки и синот беа убиени во Екатеринбург на Урал во 1918 година.

XS
SM
MD
LG