Достапни линкови

logo-print

Албанија екстрадира осомничен исламист во Италија


Албанските власти соопштија дека деновиве екстрадирале во Италија албански државјанин обвинет за регрутирање борци за милитантната група Исламска држава во Сирија. Во полицското соопштение се наведува дека станува збор за 40 годишниот Баки Чоку, кој по барање на Италија бил уапсен во јули годинава. Тој бил дел од мрежата заедно со неговиот роднина Алдо Кобузи кој посетувал исламистички тренинг центар во Ирак, како и неговата сопруга Марија Џулија Серџо која ја прифатила исламската вера.

XS
SM
MD
LG