Достапни линкови

logo-print

Бегалски камп на границата на Грција со Македонија


Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации отвора нов камп со илјада кревети и друга неопходна опрема на границата меѓу Грција и Македонија. Кампот е во близина на Идомени и има за цел да им понуди привремено засолниште, како и здравствена грижа на бегалците од Азија и Африка. „Идејата е луѓето да можат да се одморат неколку часови пред да го продолжат нивниот пат“, велат од УНХЦР. Скоро пет илјади луѓе минуваат дневно преку Идомени кон западните европски земји.

XS
SM
MD
LG