Достапни линкови

logo-print

Русија планира втора воена база на границата со Украина


Цитирајќи јавни документи новинската агенција Ројтерс објави дека Русија планира втора голема воена база во близина на украинската граница. Нводно Министерството за одбрана планира да претвори во воена база стар воен магацин во градот Богучар, на околу 45 километри од границата со Украина. Во новата база треба да бидат изградени посебни објекти за сместување на повеќе од 5000 војници и 1300 оклопни возила.

XS
SM
MD
LG