Достапни линкови

logo-print

Сенаторот Круз бара откривање на детали од договорот со Иран


Тед Круз

Тед Круз

Американскиот сенатор Тед Круз изјави дека Конгресот би требало да се закани со прекин на работата на владата со цел да ја присили Белата куќа да ги открие, како што рече, „тајните страни“ на договорот за иранската нуклеарна програма. Републиканецот Круз кој е кандидат за претседателската трка во идната година изјави дека Конгресот би требало да го продолжи финансирањето на владата по 30 овој месец, кога завршува оваа фискална година, само доколку администрацијата ги обелодени сите детали од договорот меѓу светските сили и Иран. Белата куќа соопшти дека немала такви документи. Републиканците во Конгресот се обидуваат да го спречат спроведувањето на договорот за иранската нуклеарна програма.

XS
SM
MD
LG