Достапни линкови

logo-print

Повредени 13 турски војници при бомбашки напад на ПКК


Тринаесет турски војници биле повредени при бомбашки напад во округот Ван. Нападот бил извршен од борци на Курдската работничка партија (ПКК), кои активирале бомба на патот со далечинско управување при преминување на воен конвој. Инцидентот се случил откако турската армија соопшти дека убила петмина курдски бунтовници во соседниот округ Хакќари.

XS
SM
MD
LG