Достапни линкови

logo-print

Во Берлин истрага за можни терористички активности


Полицијата во Берлин соопшти дека денеска извршила претрес во осум згради, вклучувајќи и една џамија по повеќемесечната истрага во врска со исламистички екстремисти инволвирани во терористички активисти. Според полицијата, главни осомничени биле еден 51 годишен Мароканец кој охрабрувал други луѓе да одат да се борат против режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад и еден 19 годишен македонски државјанин кој бил под сомневање дека учествувал во борбите во Сирија.

XS
SM
MD
LG