Достапни линкови

logo-print

Повеќето Ирачани го поддржуваат нуклеарниот договор


Иранскиот претседател Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека мнозинството Ирачани го поддржуваат неодамна потпишаниот нуклеарен договор според кој Техеран се согласи на рестрикција на нуклеарната програма во замена за олеснување на меѓународните санкции. Во интервју за една американска телевизија тој рече дека Ирачаните се уште немаат доверба во Соединетите држави, но оти нуклеарниот договор би можело да ги подобри односите меѓу двете земји.

XS
SM
MD
LG