Достапни линкови

logo-print

Француските кошаркари ја освоија бронзата на Европското


Домаќинот Франција го освои бронзениот медал на Европското првенство во кошарка, откако во натпреварот за трето место попладнево во Лил ја совлада репрезентацијата на Србија со 81-68. Најефикасен играч на натпреварот беше Де Коло со 20 поени, а по 15 коша дадоа неговите сонародници Фурние и Гобер, кој на тоа додаде и 14 скока. Во српскиот тим најефикасен беше Богдановиќ со 14 поени. Во борбата за златниот медал денеска во 19 часот се среќаваат Шпанија и Литванија.

XS
SM
MD
LG