Достапни линкови

logo-print

Шефот на светската нуклеарна агенција во посета на Техеран


Шефот на Агенцијата на ОН за нуклеарната агенција, Јукијо Амано.

Шефот на Агенцијата на ОН за нуклеарната агенција, Јукијо Амано.

Шефот на Агенцијата на ОН за нуклеарната агенција, Јукијо Амано ќе го посети Техеран, за да разговара со иранските власти во обид да се забрза истрагата за иранската нуклеарна програма во минатото. Портпаролот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), рече дека состаноците на Амано, закажани за утре, се во насока на „појаснувања на отворените прашања од минатото и сегашноста поврзани со истрагата на Агенцијата“. Иран негира дека работеле на развој на нуклеарно оружје. Претходно овој месец од МААЕ соопштија дека испратиле прашања до Иран во врска со „нејаснотиите“ околу нуклеарните активности.

XS
SM
MD
LG