Достапни линкови

logo-print

Пакистан се справува со милитантите


Пакистанската армија изврши воздушни напади против цели на осомничени милитантни во близина на авганистанската граница, еден ден откако пакистанските талибанци убија 29 лица во напад на воздухопловната база. Пакистанските официјални лица изјавија дека во денешниот напад загинале 16 осомничени милитанти во долината Тира, која се протега на границата со Авганистан и е главен пат за криумчарење меѓу двете земји.

Воена акција доаѓа еден ден откако талибански милитанти ја нападнаа воздушната база Бадабер, јужно од Пешавар, при што загинаа 29 лица, меѓу кои 16 луѓе кои се молеле во џамија во воениот комплекс.

XS
SM
MD
LG