Достапни линкови

logo-print

Фронтекс пресретна чамец со 200 илегални мигранти крај Пилос


Дрвен чамец со илегални мигранти е пресретнат од брод на Европската агенција за гранична контрола (Фронтекс) во регионот на Пилос, Полуостров Пелепонес, во Јужна Грција.

Според првичните податоци во чамецот имало околу 200 илегални мигранти.

Хеликоптер на грчките поморски сили успешно ги пренел повредените во болница во градот Каламата. Чамецот со останатите бегалци се очекува да пристигне во пристаништето во Каламата.

XS
SM
MD
LG