Достапни линкови

logo-print

Поплави во Иран, над 10 жртви


Над десет луѓе загинале во Иран, во поплавите предизвикани од обилните дождови, соопшти иранската државна телевизија. Во главниот град Техеран загинале шест луѓе, а во јужниот дел од земјата најмалку четворица. Најмалку осум лица, меѓу кои и пет членови на едно исто семејство во Техеран, се уште се водат за исчезнати. Во тек се спасувачки операции, а на терен се екипи кои расчистуваат по поплавите. Иран и во јули го зафатија поплави кога загинаа најмалку 11 лица. Властите сметаат дека честите поплави со смртни последици се резултат на уништувањето на шумите и несоодветната изградба во близина на речните корита.

XS
SM
MD
LG