Достапни линкови

logo-print

Порошенко ги отстрани новинарите на Би Би Си од листата на санкции


Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди Советот за бебедност на земјата да ги отстрани тројцата новинари на Би Би Си од новата листа на санкции. Соопштението беше објавено на Твитер од страна на портпаролот на претседателот во кое Порошенко вели дека „слободата на печатот е апсолутна вредност за мене.“ Тројцата се меѓу десетиците новинари во листата на санкции потпишана од Порошенко, откако сепаратистите во источна Украина закажаа датум, за како што Киев ги нарекува „нелегалните избори.“

XS
SM
MD
LG