Достапни линкови

logo-print

Паѓа вредноста на казахстанската валута


Вредноста на казахстанската национална валута тенги продолжува да паѓа достигнувајќи најниско ниво во однос на доларот. Просечната стапка во казахстанските банки денеска беше 300 тенги за еден долар. Многу менувачници во главниот град Астана не продаваат евра и долари, тврдејќи дека немаат доволно резерви. Девалвацијата на тенгите го разбранува регионот во Централна Азија, кој веќе се бори со ниските глобални цени на енергенсите и забавувањето во Кина и Русија.

XS
SM
MD
LG