Достапни линкови

logo-print

Дринкман ја призна вината за најголемото хакирање во светот


Владимир Дринкман

Владимир Дринкман

Рускиот државјанин Владимир Дринкман во Федералниот суд во Њу Џерси ја призна вината за неговата улога во компјутерското хакерско крадење и продавање на броеви на 160 милиони кредитни и платежни карти. Оваа криминална активност била извршена од 2005 до 2012 година. Според обвинителството, станува збор за најголем случај на хакирање што судски се процесира во Соединетите држави. За овој случај се обвинети уште тројца руси и еден украинец. Дринкман може да биде осуден на 35 годни затвор.

XS
SM
MD
LG