Достапни линкови

logo-print

Продолжува спроведувањето на иранскиот нуклеарен договор


Шефот на нуклерното надзорно тело на Обединетите Нации наскоро ќе го посети Иран за одржување на понатамошни разговори за контролата на нуклеарните објекти во Иран. Шефот на Нукеарната агенција на Иран, Али Акбар Салехи изјави дека шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија, Јукија Амано ќе допатува во Техеран во следните 3 или 4 дена. Исто така денеска се очекува во Техеран да пристигне тим на Агенцијата од 12 членови. Иран и шесте светски сили во јули постигнаа историски нуклеарен договор, кој предвидува Техеран да ја намали нуклеарната програма во замена за укинување на меѓународните санкции.

XS
SM
MD
LG