Достапни линкови

logo-print

САД со поддршка за членство на Црна Гора во НАТО


Џо Бајден

Џо Бајден

Соединетите држави се подготвени да го поддржат членството на Црна Гора во НАТО, под услов таа земја да ги спроведува реформите и да ја зајакне поддршката на јавноста за влегување во Алијансата. Ова американскиот потпретседател Џо Бајден во телефонски разговор му го рекол на претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ. Во соопштението на Белата куќа се додава дека во зависност од натамошниот напредок во тие области, САД се подготвени да поддржат министрите за надворешни работи на НАТО на состанокот во декември да и упатат на Црна Гора покана за прием во Алијансата.

XS
SM
MD
LG