Достапни линкови

logo-print

Талибанците нападнале затвор во Авганистан


Газни

Газни

Талибански милитанти нападнале затвор во градот Газни во централен Авганистан при што ги убиле полицајците и ослободиле стотици затвореници. Нападот бил извршен рано изутрината со експлозии на автомобили бомби од страна на самоубијци по што другите милитанти влегле во затворот. Според локалните власти, биле ослободени 400 затвореници, но полицијата успеала повторно да фати осумдесеттина. Другите, меѓу кои и 150 талибанци, се уште биле во бегство.

XS
SM
MD
LG