Достапни линкови

logo-print

Одобрено руското државјанство за Рој Џонс


Рускиот претседател Владимир Путин објави документ со кој се одобрува барањето за државјанство на познатиот американски боксер Рој Џонс. Одобрувањето е објавено денеска на интернет страницата на претседателот. На 19 минатиот месец Џонс се сретна со Путин во Севастопол во укранскиот регион Крим кој беше насилно анексиран од Русија во март лани. На тој состанок Џонс рекол дека сака да стане руски државјанин. Џонс почна со својата боксерска кариера во 1989 година и освои светски титули во четири категории. Во својата кариера има 32 победи и осум загуби.

XS
SM
MD
LG