Достапни линкови

logo-print

Штајнмајер ја предупреди Русија за зголемувањето на војската во Сирија


Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмајер ја предупреди Русија во врска со зголемувањето на нејзината поддршка за владата на сирискиот претседател Башар Ал Асад. Во интервју објавено во германски весници денеска Штајнмајер вели дека не мора да биде создадена ситуација која ќе ја направи заедничката акција на меѓународната заедница невозможна. Тој изрази надеж дека Москва не бара пролонгирање на сириската граѓанска војна. На 11 септември рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров побара повторно отворање на каналите за комуникација со САД за да се избегнат несакани инциденти. Истиот ден американскиот претседател Барак Обама изјави дека политиката на Русија во Сирија е осудена на пропаст.

XS
SM
MD
LG