Достапни линкови

logo-print

Загриженост во НАТО за изградбата на руската воена база


НАТО изрази загриженост по извештаите дека Русија гради голема воена база во близина на границата со Украина. Официјален претставник на НАТО за Радио Слободна Европа денеска изјави: „постои загриженост кај НАТО за градењето на Русија во близина на границата со Украина и за натамошните обиди да ја дестабилизира Украина.“ Ројтерс на 7 септември објави дека Москва започнала со изградба на голема воена база во областа Белгород и оти работниците поставуваат ограда со големина на градот Валуики. Новинските агенции според официјалните документи соопштуваат дека Министерството за одбрана гради база на површина од 300 хектари. Киев и Западот ја обвинуваат Русија дека праќа војници во источна Украина како поддршка на про-руските сепаратисти.

XS
SM
MD
LG